Aktualności

Drukuj

21.11.2017 PGNiG dostarczy CNG dla Sanoka

PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o.  (PGNiG OD) podpisało umowę z Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. (SPGK) na dostawę ekologicznego paliwa CNG. W ciągu dwóch lat wolumen dostaw wyniesie co najmniej 0,65 mln m3.

Wśród nowych autobusów, które trafią w ciągu najbliższego roku do Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, będzie osiem 12-metrowych pojazdów Autosan SANCITY 12LF CNG z napędem na sprężony gaz ziemny CNG. To właśnie te pojazdy zasilać będzie sprężony gaz z PGNiG.

Umowa z SPGK w Sanoku jest naturalną konsekwencją październikowego porozumienia o współpracy pomiędzy PGNiG OD i Autosanem, której efektem ma być kompleksowa oferta sprzedaży ekologicznych autobusów napędzanych paliwem gazowym, a także zapewnienie infrastruktury oraz dostaw paliwa CNG i LNG dla obecnych i przyszłych Klientów – powiedział Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu PGNiG SA. Dzisiejsze wydarzenie, to dowód na to, że od deklaracji do konkretnych działań droga może być bardzo krótka – dodał

W Sanoku powstanie też całodobowa stacja tankowania CNG, z której będą mogli korzystać również klienci indywidualni. Tym samym Sanok dołączy do polskich miast korzystających z ekologicznego transportu, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zdrowia jego mieszkańców.

 – Decyzja o budowie w Sanoku stacji tankowania gazem CNG jest poparta dogłębną analizą. To efekt uzyskania u naszego partnera zarówno konkurencyjnej ceny w stosunku do innych tradycyjnych paliw, ale także determinacja w walce o czystsze powietrze w mieście powiedział  Zbigniew Magryta, Prezes Zarządu SPGK w Sanoku. 

Cieszy nas, że w Sanoku zarówno lokalny biznes jak i władze miasta wybrały atrakcyjne warunki handlowe oferowane przez PGNiG oraz doceniły ekologiczny aspekt sprężonego gazu ziemnego w transporcie i komunikacji powiedział Henryk Mucha, Prezes Zarządu PGNiG OD.Warto wspomnieć, że wspólna oferta PGNiG z Autosanem zaoferuje przyszłym klientom konkurencyjną stawkę wozokilometra oraz wysoką dyspozycyjność w okresie 10 lat eksploatacji. To pozwoli pokryć zarówno koszt zakupu autobusu gazowego, jak i finansowanie oraz pełne koszty obsługi, naprawy i zastosowania paliwa gazowego – dodał.

Realizacja umowy pozwoli na rozwój taboru ekologicznych autobusów w Sanoku do ok. 15 w perspektywie 3-5 lat. Nowe autobusy zastąpią bowiem część starych, wyeksploatowanych pojazdów zasilanych olejem napędowym. Już do końca października 2018 r. do Sanoka trafi 11 niskoemisyjnych autobusów wyprodukowanych przez Autosan, w tym osiem gazowychpowiedział Tadeusz Pióro, Burmistrz Miasta Sanoka.

– Fakt podpisania współpracy pomiędzy PGNiG OD oraz AUTOSAN sp. z o.o. wynikał wyłącznie z badania potrzeb Klientów, rozważających zakup autobusów gazowych. Informacja o tym, że to właśnie w naszym mieście Sanoku urealniona zostaje nie tylko dostawa autobusów gazowych, ale również weryfikacja działającego porozumienia, jest niezmiernie istotnapowiedział Michał Stachura, prezes Zarządu AUTOSAN sp. z o.o.

***

Tylko w 2017 r. na podstawie nowych umów z PGNiG OD na rozwój floty pojazdów gazowych zdecydowały się Tarnów, Tychy Rzeszów. W ten sposób PGNiG włączył się do walki  o czyste powietrze w aglomeracjach miejskich.

W październiku br. PGNiG Obrót Detaliczny i Autosan sp. z o.o. podpisały porozumienie o współpracy, którego efektem będzie kompleksowa oferta sprzedaży ekologicznych autobusów napędzanych paliwem gazowym, a także zapewnienie infrastruktury oraz dostaw paliwa CNG i LNG dla obecnych i przyszłych Klientów.

Zawarte porozumienie dotyczy także rozpoczęcia prac związanych z opracowaniem innowacyjnych rozwiązań systemowych służących rozwojowi alternatywnych i ekologicznych możliwości transportu zbiorowego przy wykorzystaniu dofinansowania w ramach funduszy pochodzących ze środków europejskich.

 

 

Powrót