Wystawa fotografii Pawła Chary

12 marca 2012 r. o godz. 18.00 w Salonie Wystaw odbyła się wystawa fotografii Pawła Chary pod nazwą: "Mandżuria - ostatnie chwile ludzi Północy".

PAWEŁ CHARA – artysta fotografik, przyrodnik, podróżnik, dziennikarz, prezes Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wykładowca AKADEMII NIKONA, zaproszony do grona fotografów w ramach projektu nIKONY FOTOGRAFII. Korespondent chińskiego wydania pisma „National Geographic Traveller". Autor oraz konsultant „Poznaj Świat". Odbył szereg wypraw m. in. do Mandżurii, Bhutanu, Chin, Namibii, Indii, Nepalu, które zaowocowały kilkudziesięcioma wystawami w kraju i za granicą. Twórca i reżyser performance'u pt. „Przemijanie". Autor książek „Dolina Myśli", „Magia Przyrody". Paweł pomimo wielu zajęć znajduje czas dla młodych adeptów sztuki fotograficznej prowadząc w ośrodkach kultury warsztaty fotograficzne.

Więcej o autorze na www.pawelchara.pl.

Mandżuria

Trzy miesiące w ciężkich warunkach gdzie sroga zima daje o sobie znać dość przenikliwie.

Niezwykłe spotkania z osobami, które pozostawiają w głowie niezatarty obraz i głębokie emocje, a swoją swojskością powodują, że w każdej chwili chce się tam powracać. O różnych porach roku. W trakcie suchego lata, kiedy występuje wilgotne i niemal tropikalne powietrze oraz w trakcie arktycznej zimy, spowodowanej sąsiedztwem Syberii. Pomimo naturalnego chłodu białej pory roku, gościnność oraz gorące serca tamtejszych ludzi, ogrzewają krajobraz.

Tysiące przebytych kilometrów w poszukiwaniu obrazów ukazujących owianą tajemnicą krainę mrozu. Trzy chińskie prowincje Heilongjiang, Jilin i Laoning. Ta pierwsza oznacza Rzekę Czarnego Smoka (to chińska nazwa Amuru), zaś ostatnia znana jest pod nazwą Laotung, które tworzą całość zwaną, jako Chiny Północno – Wschodnimi.

To właśnie „Mandżuria – ostatnie chwile ludów północy" – nowy materiał z podróży Pawła Chary w rejony północnych Chin. Autor niechętnie mówi o swoich przeżyciach. „…Moim środkiem przekazu jest Obraz…" I tu ma rację, tych zdjęć nie sposób opisać, trzeba zgłębić ich treść chłonąc każdy detal. Materiał jest zdecydowanie unikalny tym bardziej, że to co mandżurskie zamiera pod naporem większości hanowskiej i powoli wymiera jak rodzimy język, którym prawie nikt się już nie posługuje …

„Mandżuria - ostatnie chwile ludów północy" - jest nie tyle fotorelacją co próbą oddania aury świata który bezpowrotnie odchodzi w niebyt oraz niezwykłej aury Mandżurii zimą.

„Coś się poruszyło we mnie … kompozycja, kadry, światło. To piękne zdjęcia, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie" – powiedział Tomasz Sikora po obejrzeniu fotografii - „Jest to bardzo mi bliska estetyka. Są to zdjęcia o niezwykłej plastyce i tajemnicy. Co chwilę do nich zaglądam szukając nowych interpretacji. To fotografia, a nie obróbka na bardzo wysokim poziomie. Dawno nie widziałem tylu znakomitych fotografii. Czuję się dzięki nim dobrze - miło, dostałem łyk orzeźwiającego świeżego soku wyciśniętego z najbardziej wyszukanego owocu. Szczerze zachęcam wszystkich do smakowania tych dzieł.

Zapraszam do skosztowania unikalnej krainy''  

Paweł Chara

 

Sponsorem wystawy jest PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze.